Principy sos-OF
logo sos-OF
Sdružení pro občanskou společnost - Otevřené fórum
postmaster [ zavináč ] sos-of.cz
Virtuální politické sdružení (stolní společnost) pro ty, kteří vyznávají stejné principy.
Navazuje na ideály Občanského fóra a prvních deseti let Strany pro otevřenou společnost.
Nepřehlédněte!
Blogy a weby členů a příznivců
Další nabídka

Vyhledat text

Technická správa webu: postmaster [zavináč] sos-of.cz
Softwarová podpora: Cabalsoft

(c) Copyright Jiří Lukáš, 2001-2005

Tomáš Vlček napsal

O překvapených a zaskočených

Fejetonek o tom, jak vývoj nedbá na názory příslušných odborníků.

Zlí jazykové tvrdí, že těmi nejzaskočenějšími a nejméně připravenými na pád železné opony byli odborníci? na slovo vzatí, totiž tzv. sovětologové, jejichž dobře placené kohorty přebývaly druhdy na vysokých postech americké administrativy i univerzit.

Tento jev můžeme zhusta pozorovat po každých volbách i u nás, pročež kavkami jsou tu politologové, kteří si ihned vědecky zdůvodní, jak je vůbec možné, že ti hloupí voliči volili jinak, než předpokládali.

V nedbalkách zastihla ekonomická a finanční krize také mnohé ekonomy a analytiky, kteří ji sice dokáží bravurně popsat, pouze netuší, kdy přijde a kdy odejde.

Je mi s podivem, že poslední výsledky mezinárodní srovnávacího výzkumu ve vzdělávání mohly někoho zarazit, ba šokovat. Zajímavý je maximálně fakt, že propad ve znalostech a dovednostech našich žáků nepřišel již mnohem dříve, ale setrvačnost je patrně značná. Dříve rigidní systém se zcela uvolnil, žáci nemají sebemenší motivaci, kam kdo chce, tam se dostane. Poslední baštou bývala gymnázia, ale ani tam, s výjimkou těch opravdu prestižních, už to neplatí. Kvalita je dlouhodobě nahrazována jediným všeobjímajícím kritériem, tzv. normativem, tj. částkou, kterou škola dostane „na žáka“ Dva trendy, totiž absolutní volnost, ne vzdálena anarchii, a snaha centrálně testovat, včetně státních maturit, tu stojí v opozici. Za pár let uhlídáme, jakou z těchto protichůdných sil sklidíme žeň.

Věčně překvapená a šokovaná je také většina našich žurnalistů, jimž se náš český dvorek mnohdy smrskl jen na kavárnu, za jejíž bezpečnou zdí dumají, kterak je to možné, že věci se dějí jinak, než si tu oni nad šálkem kávy vysnili.

Není to tak dlouho, co jsem byl nemile zaskočen i já. Za přestupy několika hráčů v anglické fotbalové lize byly vydány desítky miliard korun. Jsem dalek plytkého moralizování, ale … není už to opravdu trochu moc? ! Není tohle známka dekadence a úpadku, opulentní římská hostina, když barbar je už za branami? /Aby toho nebylo málo, za výlohou knihkupectví jsem zjistil, že o osobě jménem Tomáš Řepka byla vydána kniha. Kouzlem nechtěného vytváří spolu s Reginou Rázlovou a Jiřinou Švorcovou skvostný triumvirát./

Celá západní společnost je stále něčím překvapována a šokována, a tak si někdy říkám, aby jednou nepřišli onačí sekáči. A ti se někde v parlamentu nezakecaj.

Abych nezapomněl: Jaro, vítej!

| Autor: Mgr. Tomáš Vlček | Vydáno dne 22. 02. 2011 | 3975 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Novinky / pozvánky
22.10.2013: Mimořádné volby do PS PČR
25.-26. října 2013 se uskuteční předčasné volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Volte Zelené, KDU-ČSL, Starosty či Změnu, ale hlavně jděte k volbám a někomu svůj hlas darujte (pokud se obdarovaný špatně zachová k dárci, lze dar vymáhat zpět).
Vlajka pro Tibet 10. 3.
Krajské volby 2012
Čtení odjinud

Nejčtenější články za poslední rok