Principy sos-OF
logo sos-OF
Sdružení pro občanskou společnost - Otevřené fórum
postmaster [ zavináč ] sos-of.cz
Virtuální politické sdružení (stolní společnost) pro ty, kteří vyznávají stejné principy.
Navazuje na ideály Občanského fóra a prvních deseti let Strany pro otevřenou společnost.
Nepřehlédněte!
Blogy a weby členů a příznivců
Další nabídka

Vyhledat text

Technická správa webu: postmaster [zavináč] sos-of.cz
Softwarová podpora: Cabalsoft

(c) Copyright Jiří Lukáš, 2001-2005

Jiří Šolc napsal

Liberec bez poslanců, tak trochu vlastní vinou

Liberec vždy patřil, patří a pevně věřím i bude patřit mezi významná města nejen v rámci ČR, ale i v rámci blízkého přeshraničí. Politicky ovšem prohrává na celé čáře, celý (někdejší) okres nemá žádného poslance.

Jak k tomu došlo? Jednoduše, s čestnou výjimkou slabé KDU-ČSL, žádná relevantní politická strana nepostavila volitelného leadera z libereckých řad. Je to paradox, vždyť například senátorem za ODS, který bude letos na podzim obhajovat mandát je MUDr. Sobotka, který zastává druhou nejvyšší ústavní funkci předsedy senátu a ani situace v jiných stranách není taková, že by se politici nenašli. Spíše se projevuje absurdní vlastnost odporu proti domělému útlaku Liberce a následná obava některých politiků, kteří se rádi spojují proti někomu, než pro něco. Tak spojenými silami neliberecké buňky kraje to tomu zpupnému Liberci spočítají. Výsledek je potom nasnadě.

Letošní volby byly stejně jako v jiných krajích ve znamení úspěchu TOP09, kombinace mediálního „protlaku“, šarmu a knížecí lehkosti s kvalitními kandidáty z řad Starostů pro Lbc kraj vynesla právě dva z těchto starostů do poslaneckých lavic. Políčkem do tváře místní vlivné (až příliš vlivné) ODS muselo být vítězství TOP09 v samotném městě Liberec, který disponuje více než třetinovým volebním elektorátem celého kraje. Z jejich řad bylo nemilosrdně vykřížkováno a do Parlamentu se podívají dva neznámí občané Jablonce nad Nisou. Respektive neznámí, jeden ředitel městské nemocnice, který byť člen ODS hezky řediteluje i po výhře SOS a Domova v komunálních volbách 2006, (díky, že jsme nebyli jako oni) a druhá poslankyně je mladá právnička na mateřské dovolené. Byl a jsem jen zvědav, zdali na ně nebude učiněn patřičný nátlak …. Uvidíme.

Takže abych to shrnul, za Liberecký kraj tam sedí pro ČSSD horník z Ostravy, který papírově kandidoval v České Lípě, spolu s vyšumělým skokanem Plocem, který si v debatě rozhlasu pletl rok 1918 s rokem 1980. Bratři Plocovi mají jaksi politickou angažovanost v rodině, jeho bratr je starosta za ODS. Za KSČ prolhaná soudružka, bývalá prokurátorka, také Česká Lípa. Za VV bývalý hejtman za ODS z České Lípy, který měl odvahu říkat (na sněmu) pravdu Topolovi do očí a proto skončil. Za ODS dvakrát Jablonec nad Nisou a za TOPku dva starostové Semil a Žel.Brodu. Takže pro Liberec a Turnov nic, ostuda. Doufám jen, že zruší to porcování medvěda, je to nechutné a navíc pro nás beznadějné.

Jirka Šolc

| Autor: Jiří Šolc | Vydáno dne 01. 06. 2010 | 3105 přečtení | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Novinky / pozvánky
22.10.2013: Mimořádné volby do PS PČR
25.-26. října 2013 se uskuteční předčasné volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Volte Zelené, KDU-ČSL, Starosty či Změnu, ale hlavně jděte k volbám a někomu svůj hlas darujte (pokud se obdarovaný špatně zachová k dárci, lze dar vymáhat zpět).
Vlajka pro Tibet 10. 3.
Krajské volby 2012
Čtení odjinud

Nejčtenější články za poslední rok