Principy sos-OF
logo sos-OF
Sdružení pro občanskou společnost - Otevřené fórum
postmaster [ zavináč ] sos-of.cz
Virtuální politické sdružení (stolní společnost) pro ty, kteří vyznávají stejné principy.
Navazuje na ideály Občanského fóra a prvních deseti let Strany pro otevřenou společnost.
Nepřehlédněte!
Blogy a weby členů a příznivců
Další nabídka
Vyhledávání

Vyhledat text

Informace
Technická správa webu: postmaster [zavináč] sos-of.cz
Softwarová podpora: Cabalsoft

(c) Copyright Jiří Lukáš, 2001-2005

TOPlist

Pavel Nováček napsal

Hodnocení podzimních senátních a komunálních voleb 2002

Strana pro otevřenou společnost vstoupila na jaře 2002 do pátého roku své existence. Z finančních a organizačních důvodů se nezúčastnila na jaře voleb do Poslanecké sněmovny, na podzim se však zúčastnila podruhé komunálních voleb a poprvé v jednom obvodu (č. 66 – Olomouc) voleb senátních.

Senátní volby 2002

SOS se zúčastnila senátních voleb v obvodu 66, což je západní část okresu Olomouc (bez města Olomouce) a východní část okresu Šumperk. Celkem se zde nachází 92 samostatných obcí, z měst je to především Šternberk, Zábřeh, Litovel, Uničov a Mohelnice. Výkonný výbor SOS a následně i konference SOS na jaře 2002 schválila moji kandidaturu a vyčlenila finanční prostředky ve výši 750 tisíc Kč. Sám jsem přispěl 20 tis. Kč, 50 tisíc jsme získali od sponzora a další prostředky vložil do kampaně šéf volebního štábu, Miloš Navrátil (benzín, telefony,..).

Volební výsledek 11.65 procent není neúspěchem, ale z hlediska vynaloženého úsilí i finančních prostředků je pro nás zklamáním. Důvod neúspěchu spatřuji především ve velmi nízké volební účasti (21%), kdy k volbám přišlo jen „tvrdé jádro“ voličů parlamentních stran (ODS 26%, ČSSD 24%, KSČM 18%). Slabou útěchou nám může být, že jsme předstihli kandidáty SNK Doc. Rýznara (10,5%) a kandidáta Koalice z US-DEU (9%). Kandidát SNK však neudělal v kampani prakticky nic jiného, než jen polepil celý region svými plakáty. Z tohoto pohledu dopadl nečekaně dobře a zdá se, že lidé, kteří nechtěli volit parlamentní strany a přesto chtěli k volbám přijít volili „nezávislého“. Své sehrálo možná i to, že je to lékař a ředitel fakultní nemocnice v Olomouci. Z tohoto pohledu 2576 odevzdaných hlasů pro kandidáta SOS není tak špatný výsledek a snad se vynaložené úsilí zúročí za dva roky v krajských volbách.

Vzhledem k tomu, že jsme osobně objeli a měli volební mítinky v 92 obcích a ve městech dokonce třikrát v každém městě, troufám si tvrdit podle ohlasů občanů, že jsem měl podstatně více příznivců, než zmíněných necelých 12% voličů. Bohužel mnoha dalším vzhledem k „oblibě“ Senátu a malé známosti SOS ve veřejném povědomí nestálo za to přijít k volbám a podpořit moji kandidaturu.

Při rozboru hlasování v jednotlivých obcích (volby jsem vyhrál v sedmi obcích) se ukázalo, že velmi špatných výsledků jsem dosahoval v menších obcích uvnitř Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví. Zdá se, že občané vnímají ochranu životního prostředí stále ještě spíše jako omezení a ohrožení svých aktivit, než jako rozvojovou příležitost (turistika) a šanci na zlepšení kvality života. Toto platí zřejmě více v malých obcích, než ve městech.

Komunální volby 2002

SOS se zúčastnila komunálních voleb ve 45 obcích v 11 krajích ČR. Získala 109 mandátů samostatně, resp. 164 mandátů, připočteme-li mandáty, kdy šla do voleb s nezávislými kandidáty či jinou politickou stranou. To je oproti výsledku v roce 1998 pokrok a dobrý předpoklad pro úspěch v krajských volbách 2004. Za příznivé však považuji především to, že jsem schopni v naprosté většině obcí, kde jsme postavili kandidátku, překračovat pětiprocentní hranici, někdy i velmi výrazně, včetně větších měst. Navíc tam, kde jsme kandidovali, jsme ve většině případů porazili parlamentní US-DEU, v Čechách často i KDU-ČSL. Celorepublikově jsme získali více mandátů, než Strana zelených (získala 101 mandát), která má větší tradici, je známější a má silnější organizační zázemí. Výrazně více získala celorepublikově mandátů různá sdružení nezávislých kandidátů (celkem 3094), toto jsou však pro nás zatím těžko čitelní partneři (není především jasné jejich programové zaměření).

SOS se tedy stala čtyři roky po svém založení jednou z nejúspěšnějších neparlamentních stran a bude-li schopna vybudovat lepší organizační strukturu (základní organizace v co nejvíce krajích i obcích s alespoň několika schopnými a obětavými členy a příznivci), může se stát v dohledné budoucnosti stranou parlamentní (ať už samostatně, nebo ve spolupráci s jiným politickým subjektem).

Pavel Nováček

předseda SOS
Poprvé zveřejněno na www.stranaos.cz, do údaje "počet přečtení" vložen údaj k 1. 5. 2010.

[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
| Autor: RNDr. Pavel Nováček | Vydáno dne 13. 01. 2003 | 10684 přečtení | Počet komentářů: 14 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
Novinky / pozvánky
22.10.2013: Mimořádné volby do PS PČR
25.-26. října 2013 se uskuteční předčasné volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Volte Zelené, KDU-ČSL, Starosty či Změnu, ale hlavně jděte k volbám a někomu svůj hlas darujte (pokud se obdarovaný špatně zachová k dárci, lze dar vymáhat zpět).
Vlajka pro Tibet 10. 3.
Krajské volby 2012
Čtení odjinud

Nejčtenější články za poslední rok

Neexistuji vhodna data!


Nejkomentovanější články za 9 měsíců

Databáze je prázdná!