Je nutné volit prezidenta občany?

Autor: Ing. František Nerad <frantisek.nerad(at)worldonline.cz>, Téma: František Nerad napsal, Vydáno dne: 06. 02. 2013

Pár slov k přímé volbě prezidenta republiky.
Psáno pro Strašický pytlík mezi prvním a druhým kolem volby.


Lidi v tomhle státě chtějí „demokraticky“ všechno ovlivňovat – ale jen anonymně, aby se nikdo nedozvěděl, že za nějakým problémem také sami osobně stojí. Starořímská fóra, kde každý, kde chtěl lidem něco říct, musel na schodiště, aby všichni věděli, kdo mluví, se tady nějak otočila. Dnes na schodišti stojí řečník, který zpravidla nemá co říct a lidé na něj pokřikují z davu, ještě k tomu s kapucí na hlavě a šátkem přes obličej, duchaplnosti. Pokud tedy neházejí vajíčka. Nebo „dělají“ demokracii za plentou. A když to nedopadne podle nich, kašlou na všechno a nadávají. Komunistická představa, že v demokracii musí být zvolen jen ten, koho někdo dopředu prokádroval a určil, je pořád v hlavách lidí velmi zarostlá. Při prvních svobodných volbách do obecního zastupitelstva, kam jsem kandidoval, jsem zaslechl poznámku z davu: „On volil sám sebe. To se přeci nesmí!“тимьян чабрец
Na těchto základech se zrodil zákon o volbě prezidenta. Zvolíme si ho tedy za plentami „všichni“. To slovo je relativní, protože povinná účast ve volbách jednak skončila a jednak lidé u nás nevolí pozitivně, ale negativně. Tedy buď proti někomu, anebo vymýšlejí šaškárny, jako jsou čisté volební lístky nebo nějaký jiný bojkot voleb. A když není zvolen ten, koho chci já, je tady všechno špatně! Pobyl jsem trochu i v americkém kongresu a poslouchal, co si tam lidé říkají o prezidentovi. No, mají ho podstatně víc rádi než u nás, i když ho nevolí. Proč? Mají tam totiž zavedený tzv. „prezidentský systém vlády“, tedy prezident má ohromné pravomoci a v podstatě řídí stát a dohlíží na něj Kongres a Senát. Tedy musí být zvolen ten nejlepší. Je sice nominován politickými stranami, ale prochází, mnoha koly nominací a primárních voleb. Kandidáti jsou lidmi postupně vyřazováni, protože mají buď stupidní nápady, nebo na tu funkci prostě nemají a tak sami odstoupí. Lidé pak volí prezidenta prostřednictvím svých zástupců (volitelů), nikoli o víkendu osobně. Prezidentská volební kampaň tam trvá řádově rok a kandidát na prezidenta s lidmi mluví po celou dobu kampaně a mluví s desítkami tisíc lidí a vystupuje v mnoha tvrdých televizních diskusích. Je to zpravidla dlouhodobě známý politik.
U nás máme sice také politické strany, ale jsou jich desítky. Každá by ráda prezidenta, jenže v Parlamentu, který může nominovat prezidenta přímo, jich je jen pár, takže si každá samozřejmě nominuje svého. U nás trvá kampaň prezidenta pár týdnů a kandidát potká možná stovky lidí. Skládací stolečky, případně autobusy na různých náměstích a návsích, u kterých pokukuje pár zvědavců, čekajících na propisku nebo pivko zadarmo, jsou k vidění v televizi. Odvaha některých lidí kandidovat je zde skoro bez hranic. Někteří lidé prostě nejsou soudní a mám takový dojem, že naši zákonodárci udělali zákon o volbě prezidenta špatný proto, aby se švejkovství našeho státu zviditelnilo ve světě co nejvíc. České kutilství se zde ukazuje v plné své kráse. Jak na straně zákonodárců, tak na straně některých kandidátů. Diskuse, ve kterých by šlo poznat, kdo na to má a kdo ne, jsou ve veřejnoprávní televizi plánovány tři těsně před volbami a nejsem si jistý, zda to je dostatečné.
U nás je kandidát vyřazován zpravidla po soudních tahanicích. Kauza pana Okamury je klasickou ukázkou české blbosti. Stupidní povinnost 50 000 podpisů, které úředníci ani nejsou schopni za ten týden zkontrolovat, opravdu ukazují na právní paskvil. Zákon psal někdo, kdo evidentně neseděl v žádné kanceláři a nedělal opravdovou úředničinu a schvalovali ho lidé, kteří myslí jen na to, aby byla v zákoně škvíra pro „jejich“ prezidenta, nebo aby bylo všechno opravdu co nejvíc švejkovské. „Slíbili jsme to lidem, tak ať si to užijou!“
U nás má prezident kompetence skoro jako starosta z Horní Dolní, snad s výjimkou vrchního velitele Armády ČR, kterou stejně nerozhoduje a udělování milostí, která je …..! Prostě předvádíme světu, jak jsme malí, závistiví a podlí. Jak si demokracii představujeme jako cochcárnu, jak nám jde především o to, aby někdo nebyl nejlepší, aby někdo byl závislý na „mě a mém anonymním rozhodování“! Jenže nám jaksi nedochází, že odvolat takového prezidenta už půjde podstatně hůř, než prezidenta zvoleného 281 lidmi z Parlamentu. Pavel Rychetský kdysi řekl na klubu OH takovou definici českého uvažování, kterou si dodnes pamatuji a která na tuto situaci přesně sedí: „Když mně chcípla koza, tak Pane Bože dej, ať chcípne i sousedovi!“ Přičemž ve spojení s prezidentským úřadem je to, když už známe kandidáty, tak trochu sázka do loterie, protože většina lidí bude volit, podle té definice P. Rychetského, spíše proti někomu, než někoho. Nutně si tedy musíme položit otázku, zda těch třičtvrtě miliardy korun, kterou budou volby stát, nevyužít na něco užitečnějšího. Je pravda, že volba prezidenta Parlamentem byla levnější, nicméně šaškárna jako blbec před celým světem.
No a výsledky 1. kola ve Strašicích: volit mohlo 1872 voličů – volilo 1068 tj. 57,1 %
Kandidát Navrhující strana Politická příslušnost 1. kolo
1 Roithová Zuzana MUDr. MBA Občan KDU-ČSL 23 2,16
2 Fischer Jan Ing. CSc. Občan BEZPP 205 19,32
3 Bobošíková Jana Ing. Občan SBB 32 3,01
4 Fischerová Taťana Občan KH 36 3,39
5 Sobotka Přemysl MUDr. Poslanci ODS 33 3,11
6 Zeman Miloš Ing. Občan SPOZ 269 25,35
7 Franz Vladimír Prof. JUDr. Občan BEZPP 80 7,54
8 Dienstbier Jiří Senátoři ČSSD 194 18,28
9 Schwarzenberg Karel Poslanci TOP 09 189 17,81

Pozn. redakce: editace článku není dokončena.